Darmowa dostawa już od 149 zł z wysyłką w 24h!

Akcja: chłodzenie! Jak dbać o psa w upalne dni?

aktualnosci

Cieszysz się, ponieważ w końcu nadeszło upragnione gorące, słoneczne lato? Patrząc na swojego psa, leżącego na podłodze niczym przysłowiowy placek, możesz jednak uznać, że nie podziela on Twojego entuzjazmu… I słusznie! Dla psów upalne dni to prawdziwa katastrofa! Zanim więc lato rozszaleje się na dobre, warto dobrze przygotować do niego swojego pupila. Jak to zrobić? 

Dlaczego psy tak ciężko znoszą upał? 

Lato to czas, który kojarzy się z długimi dniami pełnymi ciepła i słońca. Mimo że czekamy na to przez całą zimę, to bardzo wysoka temperatura błyskawicznie potrafi dać w kość! Wystarczy, że termometry wskażą powyżej 30 kresek, a już zalewa nas fala potu! To tak zwana termoregulacja fizjologiczna – właśnie w ten sposób nasz organizm walczy o to, by choć odrobinę się ochłodzić. 

Trudno więc wyobrazić sobie, że nasze pupile mają… jeszcze gorzej! Ze względu na niemal całkowity brak gruczołów potowych (tak naprawdę pies poci się wyłącznie opuszkami łap!) jedyną drogą wymiany termicznej jest u nich układ oddechowy. Nie pomaga także sierść, która szczelnie otula ciało zwierzaka. Tym samym w upalne dni pies jest o wiele bardziej narażony na przegrzanie czy odwodnienie niż jego właściciel. 

Jak psy walczą z wysoką temperaturą?

Dyszący, śliniący się zwierzak, z otwartym pyskiem i wywieszonym językiem. Znasz ten obraz? Właśnie tak wygląda praktycznie każdy pies, kiedy tylko nastąpi skok temperatury. W ten sposób pupil walczy z upałem, próbując ochłodzić swój organizm. Obniża on temperaturę ciała poprzez odparowywanie wody zawartej w ślinie oraz dzięki szybkiej wymianie powietrza w płucach. Mimo to nie zawsze i nie u wszystkich osobników jest to wystarczająca metoda, by skutecznie przetrwać upalne dni. 

Na negatywne działanie wysokiej temperatury i żaru lejącego się z nieba szczególnie narażone są szczenięta, psy schorowane oraz starsze zwierzaki. Naturalny system obronny jest także mniej rozwinięty u psów ras brachycefalicznych (np. mopsów, bokserów czy buldogów), które charakteryzują się krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, przez co dyszenie nie przynosi tak dobrych efektów, jak u pozostałych osobników. W momencie, gdy pies nie otrzyma należytej ochrony, może dojść do tragedii. 

Przegrzanie i udar u psa. Jakie są objawy i co robić w razie ich wystąpienia?

Standardowa temperatura ciała u zdrowego psa jest zależna od jego rasy i wieku. Oscyluje ona w granicach od 37,5°C do 39,5°C. Kiedy jej wartość przekroczy 40,5°C mamy do czynienia z udarem cieplnym. Wśród symptomów, jakie go zwiastują, znajdują się m.in.: 

  • bardzo intensywne dyszenie,
  • przyspieszony oddech i akcja serca,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • drgawki,
  • gęsta ślina,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • apatia, 
  • w skrajnych przypadkach może dojść również do utraty przytomności. 

W udarze cieplnym u psa charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle. W takiej sytuacji najważniejsza jest błyskawiczna reakcja, bowiem im dłużej temperatura ciała psa przekracza normę, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Należy więc jak najszybciej znaleźć zacienione i chłodne miejsce i rozpocząć stopniowe schładzanie psiego ciała. Ważne jest, by nie robić tego zbyt gwałtownie, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego. Najlepiej więc rozpocząć od zimnych kompresów, a następnie przetransportować psa do weterynarza, by ten udzielił mu profesjonalnej pomocy. 

Jak pomóc psu w trakcie upałów? 

Wysoka temperatura to ogromne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jako gatunek jesteśmy jednak o wiele lepiej przygotowani do walki z upałami. Tam, gdzie nie wystarcza termoregulacja fizjologiczna, pomaga termoregulacja behawioralna – czyli wszelkie nawyki i zachowania, które stosujemy w celu doprowadzenia temperatury ciała na optymalny poziom (m.in. odpowiedni ubiór). Pod tym względem nasze pupile są od nas w pełni zależne! O czym więc pamiętać, by ułatwić im przetrwanie słonecznego lata?

1. Pełna miska z wodą

Aby uniknąć odwodnienia, pies powinien bardzo dużo pić. W związku z tym zadaniem jego właściciela jest zapewnienie mu stałego dostępu do dużej ilości świeżej wody. Najlepiej, żeby była ona chłodna, ale nie lodowata! Miskę należy ustawić w zacienionym miejscu i regularnie wymieniać wodę.

2. Miejsce w cieniu 

W upalne dni ważne jest także, aby pies mógł odpocząć w cieniu. W tym celu warto przygotować mu odpowiednie miejsce w domu lub w ogrodzie, w którym będzie mógł ukryć się przed promieniami słonecznymi. W razie potrzeby można zapewnić mu cień za pomocą parasola przeciwsłonecznego. 

3. Regularne strzyżenie i wyczesywanie sierści

Choć mogłoby się wydawać, że największą ulgę w trakcie upałów przyniosłoby psu całkowite zgolenie sierści, pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! To właśnie włosie stanowi naturalną i najskuteczniejszą ochronę przed poparzeniami słonecznymi. U psów długowłosych warto więc regularnie skracać sierść, jednak nie można pozwolić, aby była ona zbyt krótka. Należy też zadbać systematyczne i porządne wyczesywanie martwego włosia, ponieważ blokuje ono możliwość wentylacji skóry. 

4. Spacery tylko o konkretnej porze

Jeżeli Twój pies jest nauczony codziennie wychodzić na spacery, wysokie temperatury nie powinny odbierać mu tej możliwości! Wspólne przechadzki należy jednak przełożyć na chłodniejsze pory dnia, czyli poranki lub późne wieczory. Warto unikać poruszania się po asfalcie czy chodnikach, ponieważ gorąca nawierzchnia może sparzyć psie poduszki. Jeżeli zauważysz, że z łapami Twojego pupila dzieje się coś złego, przed spacerem możesz zabezpieczyć je wazeliną kosmetyczną. 

W gorące dni warto też rozważyć wycieczki nad zbiorniki wodne –  pod warunkiem że znajdzie się tam również miejsce w cieniu dla Twojego zwierzaka. W miarę możliwości unikaj jednak jazdy samochodem ze swoim psem oraz miejsc, gdzie pies musi nosić kaganiec. 

Produkty na lato, w które warto wyposażyć swojego pupila! 

W letnie dni warto pomyśleć także o specjalnych akcesoriach, które sprawią, że wysokie temperatury będą dla psa łatwiejsze do zniesienia. Jednym z najciekawszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest mata chłodząca, której zadaniem jest wspomaganie regulacji temperatury. Mówiąc prościej: jest to specjalna podkładka wypełniona żelem, która pod naciskiem ciała zwierzaka, uwalnia efekt chłodzenia. A w trakcie spacerów? Najlepiej zastosować alternatywę w postaci chłodzącej kamizelki

Dodatkowo można wspierać pupila poprzez udostępnienie mu baseniku lub wanienki z chłodną wodą. Posiadacze przydomowego ogrodu mogą też urozmaicić swoim psiakom upalne dni za pomocą zraszacza, fontanny czy rozpylaczy wodnych. W zamkniętych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się też tradycyjny wentylator.

To jak? Jesteście gotowi na upały?

MAM JUŻ KONTO

Zaloguj się, aby odwiedzić
swoje konto MyFellow

NIE MAM KONTA

Dlaczego warto zarejestrować
się w sklepie MyFellow?

  • ułatwiony proces składania zamówień,
  • wygodne śledzenie statusu zamówienia,
  • dostęp do historii zakupów.

Zaloguj się aby odwiedzić swoje konto MyFellow

kot